Układ rozruchowy gwiazda-trójkąt. Gdzie i kiedy używać?

.

Zestaw rozruchowy gwiazda-trójkąt firmy BENEDICT

Jednym z zastosowań zestawów rozruchowych gwiazda-trójkąt są silniki trójfazowe, a najczęściej używanymi ich rodzajami w układach automatyki są silniki klatkowe. Posiadają one pewną szczególną właściwość, a mianowicie osiągają duże wartości prądu rozruchowego i są wrażliwe na odchylenia napięcia zasilającego od wartości znamionowej. Aby ograniczyć prąd rozruchowy stosuje się zestaw rozruchowy gwiazda-trójkąt. Gotowe układy gwiazda-trójkąt oferowane w sklepie abcelektro.pl są zbudowane na bazie podzespołów austriackiej firmy Benedict:

  • trzech styczników K3,
  • przekaźnika czasowego Y9A.

Metodę rozruchu gwiazda-trójkąt stosuje się głównie w przypadkach, gdy silnik do normalnej pracy połączony jest w trójkąt, natomiast przy rozruchu nie przekracza około 30% znamionowego momentu obrotowego.

Układy rozruchowe gwiazda-trójkąt

Źródło: http://www.elektroinstalacje.info

Prąd pobierany z sieci zasilającej przy starcie będzie wówczas około 2 do 2,7 razy większy niż prąd znamionowy silnika. W takiej sytuacji przejście z układu gwiazdy (start) do trójkąta (praca) powinno mieć miejsce, gdy silnik osiągnie pełna prędkość obrotową. W praktyce użycie przekaźnika czasowego typu Y9A, który ustawiony jest na około 25 ms zapewnia prawidłową pracę silnika i układu napędowego. Ponadto zestawy rozruchowe gwiazda-trójkąt łączone są tak, by można było użyć także przekaźnika przeciw przeciążeniowego / termicznego.

Gotowe zestawy rozruchowe gwiazda-trójkąt dostępne w sklepie abcelektro.pl:
http://www.abcelektro.pl/category/174/Uklady_rozruchowe_gwiazda-trojkat.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s